Google Play’deki Yorumları Sürüme ve Cihaza Göre Filtreleme

Yayınlandı: 05 Ekim 2012 / ANDROİD, TEKNOLOJİ
Etiketler:, , , , ,

google playGoogle Play, eski adıyla Android Market üzerinde on binlerce uygulama veoyun bulunuyor. Bu uygulamalara ve oyunlara dair birçok yorum yapılıyor. Android cihazların çeşitliliği düşünecek olursak bu yorumlar cihazdan cihaza ve kullanılan işletim sistemi sürümlerine göre fazlasıyla çeşitlilik gösteriyor. Dolayısıyla kullandığımız cihazla o uygulama ya da oyuna dair kullanıcı deneyimlerini görmemiz de zorlaşıyor. Bu yazımda sizlere,  Google Play üzerinde oyun ve uygulamalara yönelik yorumların sürüme ve cihazınıza göre filtrelenmesinin nasıl yapıldığını anlatacağım.
Ekran görüntüleriyle desteklenen nasıl yapılır anlatımımızın ardından, Google Play’de bulunan oyun ve uygulamalara bırakılan yorumları “yalnızca son sürüm” bazında ve/veya “yalnızca kullandığınız cihaz modeli” bazında filtreleyebileceksiniz.
1. Adım
Google Play Mağazası’na giriyoruz ve yorumlarını görmek istediğimiz herhangi bir oyuna ya da uygulamayı seçiyoruz. Karşımıza çıkan oyun / uygulama içeriğinde birçok bölüm bulunuyor. Yenilikler, açıklamalar gibi bölümlerin yanı sıra “yorumlar” bölümü de bulunuyor ve işimiz bu bölümle. Yorumların alt kısmındaki alanda “tümünü göster” yazıyor ve ona tıklıyoruz.
Google Play
2. Adım
Karşımıza daha detaylı olarak yorumları görebileceğimiz bir alan geldi. Bu alan söz konusu oyun ya da uygulama ile ilgili tüm yorumları ve yıldız sayısını içeriyor. Şimdi burayı amacımıza uygun olarak filtrelendireceğiz. Bunun için “seçenekler” yazısına tıklıyoruz.
Google Play Seçenekler
3. Adım
Karşımıza iki adet seçenek başlığı geliyor. Bunlardan birisi “yalnızca son sürüm” ve diğeri de “yalnızca bu cihaz modelinden” seçeneği. İsterseniz “yalnızca son sürüm” alanını işaretleyip tamam diyerek oyun ya da uygulamanın sadece son sürümüne dair yorumları görebilirsiniz.
Google Play sürüm model
Yalnızca bu cihaz modelinden” seçeneğini işaretlemeniz ve tamam demenizle birlikte sizinle aynı cihazı kullanan kişilerin o oyun ay da uygulamaya dair görüşlerini görebileceksiniz. Kullandığım cihaz Galaxy Tab 10.1 tablet ve bu seçeneği seçmemle birlikte Galaxy 10.1 kullanan kişilerin yorumlarını görmüş oldum.
google play cihaza göre
Android cihazların çok çeşitli olması ve cihazdan cihaza bazı oyun – uygulama sorunların ortaya çıkabilmesi kullanıcıların fikir sahibi olmalarında etkilidir. Çünkü kullanıcılar genellikle o oyun ya da uygulamayı kullanan kişilerin yorum ve puanlarına göre onu indirir ya da indirmekten vazgeçer. Özellikle de 3G üzerinden Google Play’i ziyaret edenler için çalışmayan içeriği indirmek hem internet kotası hem de zaman konusunda kayba neden olacaktır. Bu nedenle o içeriğin hem iyi hem de bizim cihazımızda sorunsuz çalışıp çalışmadığı ya da performansının  nasıl olduğunu görmemiz için bu filtreleme bize birçok avantaj sunuyor.  
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s