Apple iOS 5.1.1 Untethered Jailbreak Rehberi

Yayınlandı: 08 Ekim 2012 / CEP TELEFONU, HABERLER, TABLET, TEKNOLOJİ
Etiketler:, ,

Apple’ın çizdiği sınırları kaldırmak isteyenler için.
Artık jailbreak birçok iPhone, iPad ya da iPod Touch sahibi için vazgeçilmez bir hal almış durumda. Bunun sebebi de Apple’ın kullanıcılarına çizdiği sınırlar. Jailbreak yapmadan bu sınırların dışına çıkmak mümkün olmuyor. Dolayısıyla birçok kullanıcı cihazını jailbreak işlemine tabi tutarak bir nevi ona özgürlük kazandırıyor. Biz de sizlere iOS 5.1.1 için kalıcı jailbreak işleminin nasıl yapılacağını ekran görüntüleri ile açıklayacağız. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki jailbreak yasadışı bir işlem değildir.

Ancak yine de cihaza işlem sırasında verebileceğiniz bir hasarın ( oldukça küçük bir ihtimal ) cihazın garanti kapsamı dışında kalmasına sebep olabileceğini unutmayınız. Eğer hazırsak işe başlayalım.

Öncelikle yapmanız gereken şey cihazınızın içeriğini yedeklemek. Cihazımızı bilgisayara bağlıyor ve  iTunes programını açıyoruz. Sol kısımda aygıtlar bölmesinde cihazımızın ismini göreceğiz. Bizim aldığımız ekran görüntüsünde o bölümde iPod yazıyor. Sizin ekranınızda cihaza verdiğiniz isim yazacaktır. Ona sağ tıklıyoruz ve yedekle diyoruz. iTunes yedek alma işlemini gerçekleştirecektir.
Sırada güncelleme işlemi var. Eğer ki cihazınızın yazılımı 5.1.1 den daha eski bir yazılım ise öncelikle onu 5.1.1 sürümüne güncellemeniz gerekmekte. Bunun için yapmanız gerekenler çok basit. Yine iTunes üzerinden aygıtlar kısmındaki cihazımızın ismine tıklıyoruz. Karşımıza cihazımızın fotoğrafının ve yazılım bilgilerinin yer aldığı ekran çıkacak ( alttaki görüntüde olduğu gibi. ). Burada güncelle butonu var. Güncelle butonuna basıp çıkan ekranları onayladığınız zaman program yazılımınızı 5.1.1 sürümüne güncelleyecektir. Bu işlem biraz zaman alabilir, bekleyin. iTunes programı size işlemin tamamlandığını ya da hangi aşamada olduğunu bildirecektir. İşlemler sırasında cihazınızın usb kablosunu asla çıkarmayın. Eğer iOS 5.1.1 sürümünü kullanıyorsanız bu yazdıklarımız sizin için önemsiz demektir. Bir sonraki aşamadan jailbreak işlemine başlayabilirsiniz.
Geldik jailbreak işlemine. Öncelikle buradaki adrese giderek jailbreak yapmamızı sağlayacak yazılımı sayfanın en altında bulunan linkler kısmından indiriyoruz. İndirdiğimiz zip dosyasını açıyoruz. Absinthe-win-2.0.4.exe ( bu Windows versiyonunun ismi) tıklıyoruz. Windows’un dos ekranı dediğimiz siyah bir kutu açılacak ve yazılar akmaya başlayacak. Bir süre bekleyin. Bir süre sonra yazılar bitecek, ekran kapanacak ve absinthe klasörü oluşacak. Şimdi bu klasörün içine girerek orada bulunan exe dosyasını çalıştırarak işe başlayabiliriz.
Programı çalıştırdığınızda karşınıza yukarıdaki görüntü çıkacak. Bu noktadan sonra tek yapmanız gereken Jailbreak yazan yere tıklamak. O tuşa bastığınız anda işlem artık programa ait. Size yapacak tek şey kalıyor, beklemek. Cihazınızın ekranında yazılar çıkması, ekranın kapanıp açılması gibi şeyler sizi korkutmasın.
Done, enjoy ! yazısını gördüğünüz anda işlem sona ermiş demektir. Artık cihazınızda untethered jailbreak mevcut. Hayırlı olsun.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s