Apple Maps Google Maps’a Göre Yüzde 80 Daha Az Veri Kullanıyor

Yayınlandı: 08 Ekim 2012 / GÜNDEM, HABERLER, TEKNOLOJİ
Etiketler:, , , ,

Apple Maps’a dair güzle bir bilgi nihayet.
Apple’ın iOS 6 işletim sistemi ile tüm dünyaya tanıttığı Maps (Haritalar) servisi bugüne kadar hep olumsuz eleştiri aldı. Çoğu haklı olan eleştiriler genellikle servisin yer bulma konusundaki eksikliği ve 3 boyutlu görüntüleme özelliğindeki hatalara odaklanmıştı. Bu şikayetlerin haksız olmadığını da hep beraber görmüştük hatırlarsanız.
Şimdi ise Onavo analiz merkezinde uzmanlar, Apple’ın yeni haritalar servisi ile ilgili güzel bir noktayı yakalamışlar. Analistlere göre Apple Maps, Google Haritalar servisine göre %80 daha az veri kullanıyor, yani 5 kat daha verimli (bu hesapta Google Haritalar’ın çevrimdışı özelliğinin hesaba katılmadığını da belirtelim.

Bunun sebebi ise Apple Maps hizmetinin vektör grafikler kullanması. Böylelikle görüntüyü her ayarladığınızda haritanın yeniden indirilmesine gerek kalmıyor. Sonuç da daha az veri kullanımı oluyor.
Onavo’nun rakamlarına göre Google Maps’te test sırasında gerçekleştirilen her adım için indirilen veri 1.3 MB. Apple Maps’te ise aynı iş için 271KB veri kullanılmış. Hatta yakınlaştıma gibi bazı işlemlerde aradaki fark Apple Maps lehine 7 kata kadar çıkmış. Uydu modunda ise Apple Maps, Google Maps’in yarısı kadar veriye ihtiyaç duyuyor.
Apple’ın ilk etapta çok eleştiri alan servisinin olum tarafları da varmış demekki. Eğer Apple, hızlı bir şekilde lokasyon sorunlarını çözerse Apple Maps, diğer servisler için güzel bir alternatif olabilir.
Kaynak: techradar
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s