HTC, 3. Çeyrek Mali Verileri Açıkladı: Zarar Yok Ancak Düşüş Devam Ediyor

Yayınlandı: 13 Ekim 2012 / ANDROİD, CEP TELEFONU, HABERLER, TEKNOLOJİ
Etiketler:, , , , , , ,

i1wJjrM8lq3U

Kısa süre önce kullanıcılarla buluşturduğu HTC Onex Plus’ın yanı sıra Windows Phone tabanlı 8X ve 8S modellerini de satışa süren Tayvanlı üretici, 2012 yılı mali verilerde 3. çeyrekte de umduğunu bulamadı. HTC bünyesinde açıklanan verilere baktığımızda üreticinin gelir oranında sürekli olarak bir düşüş gözlemleniyor.

İçerisinde bulunduğumuz yılın 3. çeyrek verilerine baktığımızda 2.4 milyar dolar gelir elde eden şirket bu rakam içerisinde 137 milyon dolar net kâr elde etti. Bir önceki çeyrekle karşılaştırma yapıldığında Tayvanlı üretici önceki dönemde 4.6 milyar dolar gelirin yanında 252 milyon dolar net kâr elde etmişti. Son olarak 2012 birinci çeyrek rakamlarını hatırlarsak şirket bu dönemde de 151 milyon dolar civarında net kârı kasasına koymuştu.

3. çeyrek verilerinde elde edilen kâr oranını 2011 yılı aynı dönem ile kıyasladığımızda %79’luk bir düşüş söz konusu. 2011 yılında en parlak dönemlerini yaşayan HTC akıllı telefonlarda satış payını %12’lere kadar çıkarmıştı. Oysa içerisinde bulunduğumuz çeyrek sonuçlarında baktığımızda ise bu oran %5 civarında görünüyor.
Android dünyasında Samsung, LG ve Sony ile sıkı bir rekabet içerisinde olan şirket yine Windows Phone platformu için iddialı modeller ortaya koydu ve bu alanda da Nokia ile sıkı bir rekabete girdi. Her ne kadar şirket bünyesinde halen kâr elde ediliyor olsa da önceki dönemlerle kıyaslamada önemli bir düşüş gözlerden kaçmıyor. Dünyanın en önemli pazarlarından biri olan Çin’de kıpırdamalar göstererek yükseliş içerisinde olan şirketin 2012’nin son çeyreğinde nasıl sonuçlar ortaya koyacağını hep beraber göreceğiz.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s