Samsung: Jüri Heyeti Görevi Kötüye Kullanıyor

Yayınlandı: 13 Ekim 2012 / GÜNDEM, HABERLER, TEKNOLOJİ
Etiketler:, , , , , , ,

Apple-Samsung-Trial-1

Güney Koreli üretici açısında Ağustos ayı Apple ile yaşanan dava süreci nedeniyle oldukça sıkıntılı bir zaman dilimi oluşturmuştu. Jüri heyetinin saatler içerisinde aldığı karar neticesinde 1.05 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edilen Samsung heyet hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Jüri heyetine karşı adeta bir halk ayaklanması oluşturan şirket bu anlamda yasal direnişini sürdürmektedir. Duruşmalar esnasında mahkeme heyetine sunulan çeşitli belgelerin kabul edilmemesi ve jüri heyetinin yanlı tavır alması sonucunda Samsung bu belgeleri kamuoyuna sızdırmış ve haklılığını savunmaya çalışmıştı.Hatırlarsanız bu belgelerin sızdırılması hem mahkeme heyeti hem de Apple cephesinde oldukça eleştirilmişti. Hatta Apple karşılaşılan bu durum nedeniyle cezai işlemin uygulanmasını istemişti.


Aralık ayında tekrar başlayacak olan duruşmalar öncesi önemli gelişmeler oluştuğunu görmekteyiz. Daha öncede belirttiğimiz gibi yasal direniş ilan eden Samsung bu anlamda ilk meyvelerini toplamaya başladı. Uzun zamandır satış yasağı konan Galaxy Tab 10.1 için bu yasak kaldırıldı. Bunun yanında Samsung agresif yapısını sürdürerek beklenen bir hamleyi gerçekleştirdi ve iPhone 5’in çeşitli LTE patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle mahkeme sürecine dahil edilmesi resmi olarak talep etti.
Son zamanlarda yaşanan bu hızlı gelişmelerin yanında Güney Koreli üreticiden önemli bir açıklama geldi. İddia edilene göre jüri heyetinin görevi kötüye kullandığı ve kasıtlı olarak karar verdiği ifade edildi. Samsung, jüri heyeti başkanı Velvin Hogan’nın Seagate Technology firmasıyla olan ilişkisini açıklayarak, söz konusu kişinin Seagate Technology firmasıyla girdiği bir hukuk mücadelesinde tüm malvarlığını kaybettiği belirtildi. Teknolojik çalışmalar noktasında Samsung ile strateji ortaklığı içerisinde olan Seagate Technology firmasının Velvin Hogan’nın tüm mal varlığına el koyması ve bu kişinin jüri heyeti başkanı olması elbette kafalarda soru işareti oluşturmaktadır.
Samsung, jüri heyetinin seçimi noktasında detaylı araştırmanın yapılmadığını bildirerek 1993 yılında iflas eden Hogan’nın geçmişinde yaşadığı bu sürecin atlandığına dikkat çekiyor. Yine nihai kararın oldukça hızlı alındığını eleştiren Samsung Jüri başkanın diğer üyeleri söylemleriyle etkilediğini belirtti.   Samsung hali hazırda Seagate Technology firmasının en önemli hissedarı konumunda ve yürüttükleri önemli bir strateji ortaklığı var.
Devam eden süreç birçok kesim tarafında eleştiri almaktadır. Öyle ki Apple kullanıcıları ve hatta Apple’ın kurucularından Steve Wozniak’da davaya konu olan patentlerin çokta önemli olmadığını vurguluyor. Bu açıklamaların yanında gerek mahkeme heyeti ve gerek jürinin Samsung’a karşı oluşturduğu sert tutum Güney Koreli şirketi kamuoyunda daha sempatik hale getirmektedir.
Gelişmeler oldukça aktarmaya devam edeceğiz.
kaynak: bloomberg.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s