Samsung ve Google Yüksek Çözünürlük Sunan Nexus 10′u Hazırlıyor Olabilir

Yayınlandı: 13 Ekim 2012 / ANDROİD, HABERLER, TABLET, TEKNOLOJİ
Etiketler:, , , , , , ,

Nexus-10-tablet

Geride bıraktığımız temmuz ayında sizlere duyurduğumuzbir haberde Google’ın Nexus 10 tableti üzerinde çalıştığını belirtmiştik. Aradan geçen zamana zarfında her ne kadar Google’dan böyle bir hamle gelmemiş olsa da endüstri kaynaklarınca ortaya atılan yeni bir iddia bu söylentileri tekrar gün yüzüne çıkarttı.

Amerika menşeli arama motorunun yazılım ve donanım noktasında oldukça hareketli günler
geçirdiğini görüyoruz. Android 4.2 ve yeni Nexus iddiaları aldı başını gidiyor. Bunların yanında Nexus 7’nin farklı versiyonları içinde iddialar yok değil. 99$ dolar fiyatı ile yeni bir Nexus 7 ve 32GB depolama birimi sunan versiyon için son günlerde sızıntılar oluşmaya başladı.

Şimdilerde ise CNET tarafında ortaya atılan iddiaya göre Google ve Samsung yüksek çözünürlük sunan bir tablet üzerinde çalışıyor. NPD DisplaySearch’te analist görevi yürütmekte olan Richard Shim, CNET’e yaptığı açıklamalarda Samsung ve Google’ın 2560 x 1600 çözünürlüğünde ve inç başına 299ppi değer düşen 10.1inç ekran boyutunda bir tablet üzerinde çalışmalar yaptığını belirtti. İfade edilen ppi değeri Apple’ın 2048 x 1536 çözünürlüklü ekranı 264 ppi piksel yoğunluk değerine sahip iPad 3 tabletini geride bırakıyor.
Google I/O etkinliğinde kullanıcılara Asus ortaklığı sonucu oluşturulan Nexus 7 tableti duyuran Google’ın tablet satış rakamları değerlendirildiğinde oldukça başarılı bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Nexus 7’de işlemci olarak Tegra 3’ü tercih eden Google’ın söz konusu iddialı tabletinde hangi birimi kullanacağı belli değil. Açıklamalardan sadece tabletin ekran boyutu ve ekran çözünürlüğü hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz.
2013 yılında ortaya çıkacağını düşündüğümüz tabletin muhtemelen yine Samsung tarafından oluşturulan Exynos biriminden güç alacağını söyleyebiliriz. Varsayımlarda bulunacak olursak halihazırda Samsung cihazlarında kullanılan en güçlü yonga dört çekirdekli Exynos 4412 işlemcisi. Bu işlemcinin 2013 yılı içerisinde birçok rakibinin gerisinde kalacağını biliyoruz. Bu anlamda gözler Samsung’un üzerinde çalıştığı ve yakın zamanda kullanıcılarla buluşturacağı çift çekirdekli 32nm mimarisi üzerine inşa edilen Cortex A15 yapısı sunan Exynos 5250’ye çevriliyor. Samsung’un iddiasına göre bu işlemci birimi sektördeki birçok dört çekirdekli işlemciden daha iyi sonuçlara imza atmakta.
Nexus 10 olarak adlandırılan tablet hakkındaki iddia tamamen tedarik zinciri göstergelerine dayandırılarak ortaya atılmış durumda. Son günlerde fazlasıyla artış yaşanan Nexus söylentilerine birde yüksek çözünürlüklü10.1inç ekrana sahip bir tablette eklenmiş oldu.
Dipnot: Hatırlanacağı gibi Samsung ve Apple arasında yaşanan hukuk mücadelesinde mahkemeye sunulan bazı dosyalarda Samsung’un yüksek çözünürlüğe sahip bir tablet üzerinde çalıştığı görülmüştü.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s