Android ve Apple Arasında ki Mobil Oyun Savaşı [Android Haberleri]

Yayınlandı: 14 Ekim 2012 / ANDROİD, ANDROİD OYUNLARI
Etiketler:, , , , ,

Günümüzde mobil oyunların artık ne kadar önem kazandığı tartışılmaz bir gerçek. Artık çeşitli uygulamalar ile savaşan Android ve Apple, şimdide mobil oyun savaşı cephesini açmaya başlıcayacak gibi. Daha doğrusu Android yapacağı yeniliklerle bunu gösteriyor. Android 4.0 versiyonunda bunun sinyalini vermiş gibi gözüküyor.
Mobil oyun firmalarının oyun çıkarırken önceliği iPhone’ a verdiği tartışılmaz bir gerçek. Hatta Android’in ikinci planda olduğunu söylemekten de çekinmiyorlar. Zaten mobil oyun istatistiklerine bakıncada iPhone’un bir üstünlüğü bulunmakta. Fakat bazı fırsatçı firmalar her an bunu değiştirecek stratejiler uygulayabilirler. Android’in son versiyonunu inceleyen bazı firmalar yazılım kodlarında bazı değişiklikler olduğunu fark ettiler. Bu script değişiklikleri ile Android işletim sistemine harici bir şekilde bağlanma imkanı sunmakta ve çeşitli joystick ve düğmeler için girişler ekleyebileceklerini fark edildi.

Bu da Android sistem üzerinde çeşitli uygulama kombinasyonları yaratmakta ve oyun çeşitliliğine katkı sağlayacak bir durum ortaya çıkarmaktadır. Hatta qwerty klavye kombinasyonlarının da eklenebildiği ortaya çıktı. Bunu fark eden firmalar duyumlara göre Android üzerinde mobil oyun alanında önemli yer edecek yeniliklerin çalışmalarına başlayacaklar. Şuan için mobil oyunlar için en önemli sorun güçlü bir fizik motoru. Bilindiği gibi fizik motoru dediğimiz olay oyundaki yapay-zeka ile gelişen atraksiyonlardır. Bir oyun ne kadar güçlü bir fizik motoruna sahip olursa o kadar oynanabilirliği ve zevki yüksek seviyede olur. Android yapımcıları bunun farkında ve bu konu hakkında neler yapabileceklerini yakında göreceğimizden eminim.

Tabi ki bu zeka kavramın da Android 1 adım önde görünmekte. 2 hafta önce Samsung Galaxy S2 ile yapılan videoyu size sunmuştuk. O haberimizde Android işletim sistemli bir telefonun ne kadar üstün özellikleri olduğunu görmüştük. Tabi ki 4.0 ile gelen yenilikler sayesinde daha da güçlü bir yapıya sahip olacağı kesin. Önümüzdeki günlerde mobil oyun dünyasında neler değişecek merakla beklemekteyiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s