Ermenistan Uçağında arama

Yayınlandı: 15 Ekim 2012 / GÜNDEM, HABERLER
Etiketler:,

Türkiye kararını verdi

Ermenistan’dan Suriye’nin Halep kentine insani yardım malzemesi götürdüğü belirtilen Ermenistan sivil kargo uçağı, indirildiği Erzurum Havalimanı’nda aramadan geçirildi. Başbakan Yardımcısı Arınç, yükün insani malzeme olduğunun tespit edildiğini ve uçağın yoluna devam etmesine izin verildiğini söyledi.

Bugün saat 11.30 sıralarında Ermenistan’dan Suriye’nin Halep kentine insanı yardım malzemesi götüren kargo uçağının pilotu, Türkiye’den geçiş izni istedi.

Türkiye ilk aşamada uçuşa izin verdi. Ancak uçakta arama yapılacağını da önceden Ermenistan makamlarına bildirdi ve uçağa kontrollü geçiş izni verildi. Bunun üzerine Türk hava sahasına giren Ermenistan uçağı, daha önceden yapılan bildirim gereği Erzurum Havalimanı’na indirildi. Ardından VIP binası önüne çekilen kargo uçağında arama yapılmaya başlandı. Güvenlik görevlileri, havalimanının VIP bölümüne giriş ve çıkışları kontrol altına aldı.

Arama sırasında uçağın etrafında itfaiye araçlarının da bekletildiği görüldü. Ayrıca etrafına kamyonlar çekilerek gazetecilerin uçaktan görüntü alması engellendi.
Aramalarda herhangi bir bildirimsiz malzeme ile karşılaşılmadığı taktirde uçağın Halep’e gidişine izin verileceği belirtildi. Aramalar neticesinde uçakta sakıncalı herhangi bir malzemeye rastlanmadı.  

Ermenistan’dan yapılan açıklamalarda uçağın Suriye’ye, “Help a Brother” (Bir Kardeşine Yardım Et) kampanyası kapsamında gönderildiği belirtilirken, Daşnaksütyun Partisi Milletvekili Vahan Hovanisyan, “İnsani kargoda karabuğday, pirinç, şeker, makarna gibi gıda ürünleri bulunuyordu” diye konuştu.

ARINÇ: “KONTROL EDİP GÖNDERDİK”
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, “Erzurum’a indirilen Ermenistan kargo uçağı incelendi, beyanın doğru olduğu anlaşılınca havalanmasına müsade edildi” dedi.

Bir açılış sırasında gazetecilerin Ermenistan kargo uçağıyla ilgili sorusunu da yanıtlayan Arınç konuyla ilgili şu bilgiyi verdi: “Ermenistan Havayolları’na ait uçağın Halep’e giderken Erzurum’a inişe zorlandığını biliyoruz. Ermenistan tarafından şu beyan edilmişti; ’Biz insani yardım amacıyla Halep’e gidiyoruz.’ Uçak indirildi, incelendi. Bu beyanın doğru olduğu anlaşıldı. Uçağın havalanmasına müsade edildi. Demek ki biz bu konuda çok ciddiyiz. Çok iyi takip ediyoruz. İşimizi görevimizi yapıyoruz.”

DAVUTOĞLU: “İNSANİ YARDIMA ENGEL OLMAYIZ”
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise gazetecilere konuyla ilgili kısa bir açıklama yaptı. Uçaktaki ilk aramanın sona erdiğini ve ikinci bir aramanın başladığını söyleyen Davutoğlu, “Uçuş planı çerçevesinde iniş yapılmış ve inceleme yapılmıştır. İnsani yardım uçaklarına engel olmayız. Ancak içinde ne olduğu belli olmayan uçuşlar konusunda da her zaman aynı uygulamayı yapacağız” dedi.

UÇAK ERZURUM’DAN AYRILDI
Ermenistan’ın başkenti Erivan’dan kalkan ve Türkiye’nin hava sahasına girdikten sonra Erzurum Havalimanı’na indirilen insani yardım malzeme yüklü sivil kargo uçağı, yapılan aramanın tamamlanmasının ardından saat 17.20’de Suriye’nin Halep kentine uçtu.

YILDIRIM: UÇAK KENDİ RIZASIYLA İNİŞ YAPTI
Bu arada Halep kentine yardım götürürken Erzurum’a inen Ermenistan uçağıyla ilgili konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Pilot Erzurum Havalimanı’na iniş talebinde bulunmuş ve bu talebi de uygun görülmüştür” dedi.

Trabzon’da katıldığı bir toplantı çıkışında gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Bakan Binali Yıldırım, “Ermenistan’dan kalkan bir uçak Erzurum’a teknik iniş yapmıştır. Teknik iniş ne demek; pilotun kendi rızasıyla, arzusuyla iniş talebinde bulunması. Olay budur. Şu andaki bilgi bu. Teknik iniş. Teknik inişin havacılıktaki tanımı, pilotun, herhangi bir ihtiyaç duyması halinde iniş yapmak istemesidir. Erzurum havalimanına iniş talebinde bulunmuş, bu talebi de uygun görülmüştür. Neden uygun görülmüştür? Bunu da açıklamak lazım. Biliyorsunuz biz, dünden itibaren Suriye tescilli uçaklara hava sahamızı kapattık. Tamamen kapattık. Aynı şekilde Suriye de kapattı. Ama teknik inişte bu kurallar geçerli değildir. Teknik inişte ne olursa olsun, can ve mal emniyet söz konusu olduğu için her türlü uçağa her ülke izin vermek zorundadır. Bu iniş de öyle bir iniştir. Onun dışında başka bir şey yok” dedi.

Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:“Biz, ‘Türk hava sahasını, Türkiye’de sivil insanların, masum insanların ölümüne, hayatını kaybetmesine sebep olacak faaliyetler için kullandırmayız’ dedik. Bunun için de zaman zaman Türk hava sahasını kullanarak geçen uçakları, sivil havacılık kanunumuzdan, uluslar arası konvansinyonlardan doğan haklarımız çerçevesinde indirip, yüklerini kontrol etme cihetine de gittik. Ancak bu kez aldığımız bir kararla, hükümetimizin bir kararıyla, Türk hava sahasını Suriye tescilli uçaklara tamamen kapattık. Bu, Suriye’deki iç savaşta daha fazla masum insanın ölmemesi yönünde aldığımız bir karardır.”

‘BAKAN YILDIRIM’A BİLGİ VERİLECEK’
Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan uçağının Erzurum’a Türkiye tarafından indirildiğini açıkladı. Bakan Yıldırım ise bunun aksine iniş kararının Ermeni pilota ait olduğunu belirterek, “Pilot Erzurum Havalimanı’na iniş talebinde bulunmuş ve bu talebi de uygun görülmüştür” dedi. Çelişkili açıklamalar üzerine yetkililer, Bakan Yıldırım’ı arayarak konuyla ilgili detaylı bilgi vereceklerini aktardı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s