Android 4.2 ile İkinci Hızlı Ayarlar Paneli Karşımıza Çıkacak

Yayınlandı: 18 Ekim 2012 / GENEL

Android-4.2 (1)

Son zamanlarda Android dünyasında kapalı kapılar ardında önemli gelişmelerin yaşandığı ve bu gelişmelerin kısa süre içerisinde kullanıcılara sunulacağı noktasında oluşan iddialar fazlasıyla artmaya başladı. Birden fazla Nexus modeliyle başlayan süreç an itibariyle Android 4.2 üzerinde de yoğunlaşmaya başladı.

Bilindiği üzere ekim sonunda LG Nexus’un (Nexus4) tanıtılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Test aşamasında sızdırılan tüm görseller incelediğinde Android sürümünün 4.1.2 Jelly BeanMR1 olduğu görülüyor. Son bölüme eklenen MR1′in henüz ne olduğu netlik kazanmış değil. Ancak son günlerde sıcaklığı koruyan ve hakkında gittikçe somut verilerde elde edilmeye başlanan Android 4.2’nin yeni Nexus’ta yer alacağı konuşuluyor.

Google tablet dünyasına Nexus 7 ile merhaba dedi ve devamında yeni sürümlerinin de oluşturulacak olmasıyla bu platformda önemli bir yer edinmek istiyor. Akıllı telefon dünyasında kendi markasını taşıyan telefonlarla daha iddialı bir konumda yer almak isteyen arama motorunun bu anlamda yeni Nexus sertifikası hazırlayacağı ve kısa süre içerisinde bu duyurusunu resmileştireceği belirtiliyor. Kısaca bahsetmek gerekirse üreticiler oluşturdukları telefonları Google’ın istediği şartlara uygun olarak üretmesi gerekecek. Bu anlamda cihazda konumlandırılacak olan donanımın önümüzdeki süreçte de devam edecek bazı yeni güncellemeleri de rahat bir şekilde çalıştırabilecek bir yapıya uygun olmalıdır. Şu an için Nexus telefonlarda donanım seçiminde üreticilere müdahale eden Google, oluşturduğu yeni sistemde de bu anlayışını devam ettirecek ve yazılım desteğini yine kendisi sunacak. Şatların oluşturulması durumunda her üretici adı Nexus olmasa bile Nexus sertifikası içerisinde yer alacak modeller üretebilecek.

Yazının ilk bölümlerinde de bahsettiğimiz gibi yine 2012 bitmeden Android dünyasında önemli bir yenilik beklenmekte. Jelly Bean’nin devamı niteliğinde mi yoksa yeni bir sürüm mü olacağı noktasında henüz netlik kazanmayan Androd 4.2 için çeşitli iddialar gündemden düşmüyor. Jelly Bean ile sistem için önemli bir eşiğin atlandığı görülüyor. Yeni sistemi bir adım daha ileri götürecek güncellemenin en önemli yeniliği ise güncelleme noktasında yaşanan sorunları büyük ölçüde ortadan kaldırmasıdır.

Customization Center ile üreticiler kendi arabirimlerini ve diğer uygulamalarını Android’in saf haline daha kolay ve kısa süre içerisinde entegre edebilecek. Bilindiği gibi güncellemelerin üreticiler tarafından bu denli gecikmesine sebep olarak bu entegre işlemlerinin uzun sürmesi ve zorluğu gösteriliyor. Ayrıca Jelly Bean ile sistem üzerinde sağlanan hız ve stabilliğin yanında bazı iyileştirmeler de Android 4.2 ile karşımıza çıkacak. Play Store’da yapılacak bir dizi yenilik ve yeni bir video oynatıcısı da sunulacak yenilikler arasında sayılıyor.

Yukarıda bahsettiğimiz radikal yeniliklerin yanında uygulama ve arabirimde de yenilikler karşımıza çıkacak. Bu anlamda ilk olarak Gmail uygulamasında maillerinin sağa ve sola kaydırılarak silinmesine olanak sağlanıyor. Ayrıca parmak hareketleri ile mailler üzerinde zoom hareketi yapılabiliyor. Aşağıda yer alan videoda bu ayrıntıları görebilirsiniz.

Gmail uygulamasının yanında bildirim ekranında yaşanan yeniliğinde Android 4.2’yi işaret ettiği söyleniyor. Android sisteminin vazgeçilmezi arasında yer alan bildirim çubuğu Jelly Bean ile daha kullanışlı bir hal almıştı. Sızdırılan görüntülerden anladığımız kadarıyla bildirim çubuğunda da radikal değişiklikler bizleri bekliyor. Aşağı doğru kaydırarak karşımıza çıkan bildirim çubuğunun yanı sıra bir daha kaydırma işlemi yapıldığında bu defa hızlı ayarlar bölümü karşımıza çıkıyor. Henüz test aşamasında olan yenilikle ilgili hani eklentilerin oluşturulacağı bilinmiyor ama muhtemelen bu bölüme Wi-Fi, Bluetooth, NFC, parlaklık ayarlama, titreşim vb. hızlı ayarlar eklenebilir. Aşağıda yer alan videoda yeni bildirim çubuğuna göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s