Koleksiyona devam…

Yayınlandı: 19 Ekim 2012 / FUTBOL, GENEL, HABERLER, SPOR

Aziz Yıldırım’ın 1998’de başkan seçilmesiyle tüm kulvarlarda atağa kalkan Fenerbahçe Kulübü özellikle futbol, basketbol ve voleybol gibi ana branşlarda kupaya doymuyor. Sarı-Lacivertliler, son olarak potada Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı müzesine taşıyarak Yıldırım dönemindeki kupa sayısını 64’e çıkarttı.

Fenerbahçe-Koleksiyona devam...

Aziz Yıldırım’ın başkan seçildiği 1998’e yılına kadar Fenerbahçe Kulübü, Türk futbolunun söz sahibi ekiplerinden biriydi. Tabii bu Yıldırım dönemiyle de devam etti. Ancak amatör dallardaki başarının temelleri hiç kuşkusuz onun döneminde atıldı.  Yeni şubelerin açıldığı, ilklerin yaşandığı ve müzenin adeta kupayla dolduğu Yıldırım döneminde futbolun yanı sıra diğer ana branşlar; basketbol ve voleybolda Kanarya adeta miladını yaşadı. 15 yıldır başkanlık koltuğunda oturan Aziz Yıldırım’la birlikte futbolda ilk Türkiye Kupası’na kavuşan, 5 kez lig şampiyonluğu gören Fenerbahçe ‘A’ takım seviyesinde basketbolda 35, voleybolda ise 19 kupa elde etti. Tabii bu kupaların içerisinde kulüp tarihinde görülmeyen ilklere de imza atıldı. 

Avrupa’ya açıldı

Potada eski yıllarda kazanılan ve unutulmaya yüz tutmuş şampiyonlukları yeniden yeşerten, hatta istikrar yakalanmasına ön ayak olan Aziz Yıldırım’lı Fenerbahçe, voleybolda ise; lig, Türkiye Kupası ve Süper Kupa’da ilk zaferlerine uzandı. Sadece Türkiye sınırları içinde değil Yıldırım yönetiminde Fenerbahçe, Avrupa’ya da açıldı. Bu sezon son olarak erkek voleybol takımıyla Süper Kupa’yı kazanan Sarı-Lacivertliler, önceki gün de kadın basketbol takımıyla Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı müzesine taşıdı ve Aziz Yıldırım dönemindeki kupa sayısını 64’e yükseltti.

Yatırımlar, ilgi ve kaliteyi arttırdı

Fenerbahçe’nin bu branşlarda şampiyonluk kulvarına girmesi, aynı zamanda Galatasaray’la olan çekişmenin dozunu yükseltmekle kalmadı, taraftarların basketbol ve voleybola olan ilgisini de arttırdı. Kulüpler alt yapılara daha fazla yatırım yapmaya başladı ve bu gelişme Milli Takım’ın başarısını da tetikledi.  Bunun ötesinde kaliteli yabancı transferlerin de Türkiye’yi seçmesinde büyük rol oynadı.

Galatasaray’ın rekorlarını kırıyor

15 yıldır Fenerbahçe Kulübü’nün başında bulunan Aziz Yıldırım döneminde Kanarya sadece kupa başarısı değil, özellikle de kadın basketbolunda Galatasaray’ın kupa rekorlarına da göz dikti. Eski Galatasaray Başkanı Faruk Süren’in yönetim kurulunda olduğu dönem Galatasaray kadın basketbol takımı kupalara adeta ambargo koymuş ve üst üste 9 olmak üzere 11 kez lig şampiyonluğu yaşamıştı.

Ligde rekora 2 kaldı!

İşte Galatasaray’ın bu saltanatını, Fenerbahçe, Başkan Yıldırım önderliğinde yıktı… Üst üste 7, toplamda 10 lig kupası kazanan Kanarya’nın, Cim Bom’un 11 lig şampiyonluğu rekorunu egale etmesine 1, kırmasına ise 2 kupa kaldı. Kadın basketbolcular bununla da yetinmedi. Son kazandığı 8. Cumhurbaşkanlığı Kupası’yla Sarı-Lacivertliler, bu kategoride ezeli rakibiyle kupa sayısını da eşitledi. Kanarya, Türkiye Kupası rekorunu 2009’da 9’uncu zaferine ulaşarak kırmış ancak Aslan art arda 3 kez kupayı kazanınca, iki ekip arasında yine (9’a 9) beraberlik yaşandı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s