LG Nexus 4 Geliyor, Peki HTC Nexus 5 Neden Olmasın?

Yayınlandı: 19 Ekim 2012 / ANDROİD, CEP TELEFONU, TEKNOLOJİ
Etiketler:, , , , , , ,

HTC_Nexus_5_concept_2

LG-Google ortaklığı sonucunda oluşturulan ve henüz resmiyet kazanmayan Nexus4 için tüm detayların netleştiğini daha önce yayınladığımız bir dizi haberde belirtmiştik. 29 Ekim’de resmiyet kazanacak telefonda donanım anlamında farklılık beklenmese de tasarım noktasında özellikle arka bölüm de çeşitli değişikliklerin yapılacağı ön görülüyor.

Güney Koreli teknoloji devi LG yılın son bölüme girerken oldukça etkileyici bir modeli mobil dünyasına sundu. LG Optimus G, şık tasarımının yanı sıra yeni ekran ve pil teknolojisi, bünyesinde barındırdığı dört çekirdekli Qualcomm çözümü işlemci ve 2GB RAM, QSlide, Live Zooming vb. detaylarla ön plandaydı. Henüz mobil platformda yaygınlaşmayan telefon için kısa süre önce bir video yayınlanmış ve telefonun sundukları gözler önüne serilmişti.

Optimus G sunduğu üst seviye detayların yanı sıra uzun süre yeni Nexus modeline temel oluşturacağı iddiasıyla da gündemi fazlasıyla meşgul etti. Hatırlanacağı gibi Optimus G ve Nexus4 donanım anlamında büyük benzerlik gösteriyor.

Yeni bir Nexus modelinin HTC cephesinde de oluşturulduğu ifade ediliyor. Ara ara cihaz hakkında iddialar baş gösterse de henüz somut veriler elde edilmiş değil. HTC’nin kısa süre önce büyük bir sürprize imza atarak Japonya’da duyurduğu ve dünyanın ilk full HD ekranına sahip olduğu bildirilen HTC J Butterfly ekran boyutunun yanı sıra diğer detaylarıyla da daha önce iddia edilen HTC Nexus 5 ile büyük oranda benzerlik gösteriyor.

HTC bünyesinde oluşturulduğu ifade edilen Nexus modeli için 5inç ekran boyutunda ve 1080p çözünürlük sunacağı iddia ediliyordu. Bu ayrıntıları atladığımızda HTC J Butterfly sahip olduğu bu detayların yanı sıra işlemci birimiyle Nexus 5 için temel oluşturabilir.

Yeni Nexus cihazların ve iddia edilen Nexus sertifikasının kısa sürede hayata geçeceğini düşünüyorum. Birden fazla üreticinin yıl içerisinde bir Nexus model oluşturacağı ya da oluşturduğu modellerin Nexus sertifikası bünyesine alındığını düşündüğümüzde mobil dünyasının bir numaralı sistemini elinde bulunduran Google’ı bu sektörde baş aktör yapmaya yetecektir. Böylece Android sistemi hem daha sağlam temeller üzerine oturtulmuş olacak hem de üreticiler arasında daha sıkı bir rekabetin oluşması sağlanacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s