OLED Televizyonlar 2013 sonuna ertelendi

Yayınlandı: 20 Ekim 2012 / DÜNYADAN HABERLER, HABERLER, TEKNOLOJİ
Etiketler:, , , ,

Bu yılın en çok konuşulan teknoloji ürünlerinden OLED televizyonlar için bir süre daha beklememiz gerekecek. Sene başındaki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda hem Samsung hem de LG tarafından sergilenen ve Londra Olimpiyatları döneminde hacimli satışa sunulacağı dile getirilen OLED TV’ler için beklenen olmadı ve tüketicilerle buluşma gerçekleşmedi.
Kore kaynaklı yeni haberlere göre, dünyanın en büyük iki televizyon üreticisi de OLED TV modellerini önümüzdeki yılın sonlarına mağazalara getirmeyi planlıyor. Ertelemenin arkasındaki ana neden olarak, üretim tarafındaki düşük verimlilik gösteriliyor. Her ikisi de 55-inç boyutunda OLED TV’ye sahip olanSamsung ve LG, kapalı kapılar ardında üretimde gelişme kaydedebilecekleri her alanda yoğun mesai sarf ediyorlar. Endüstri tarafından “bir sonraki büyük atılım” olarak gösterilen OLED TV’ler,  yüksek görüntü kalitesi ve ultra-ince tasarım sunuyorlar.
Güney Kore merkezli iki üretici de  4mm civarında kalınlığa sahip 55-inç OLED TV’ler geliştirmiş durumda. Tasarım tarafındaki incelik avantajına dikkat çekmek gerekirse, Apple iPad 2, 8.8mm kalınlığa,iPhone 5 ise 7.6mm kalınlığa sahip. Sene başında öngörüler bu yıl için 50 bin adet OLED tabanlı televizyonun satışa sunulacağı şeklindeydi ancak yaşanan son gelişmeleri takiben bu öngörü radikal bir değişim ile sadece 500 adede düşürüldü. DisplaySearch beklentilerdeki azalmayı çok düşük verimlilik seviyesine bağlıyor.
Üretim dışındaki bir başka faktör ise OLED teknolojisine sahip televizyonlar için belirlenen yükseksatış fiyatları. Samsung kendi modelini 9 bin dolar seviyesinden fiyatlandırırken, rakibi LG’nin ise 8 bin dolar ile biraz daha ucuz olduğunu ancak geneksel televizyon iler kıyaslandığında her iki modelin de çok pahalı olduğunu görüyoruz. Tabi diğer taraftan bu televizyonların, günümüz ana akım LCD televizyonlarına göre 200 kat daha keskin görüntü sunduğunu da unutmamak gerekiyor. Şu an için en yüksek görüntü kalitesine bu iki televizyonun sahip olduğu da sık sık dile getirilmekte. Tabi güç tüketimi tarafındaki gelişim ve daha fonksiyonel tv kullanım yetenekleri de burada önem taşımakta.
Şimdi isterseniz biraz da yetkililere kulak verelim. Samsun Electronics tepe yöneticisi Kwon Oh-hyun, “Yol haritamızda gelişim kaydediyoruz ancakj yüksek fiyat ve düşük üretim verimlilik önümüzde duran ana problemler…” diyor. Araştırma şirketi iSuppli’nin televiziyon sistemleri ve teknoloji araştırmalarındansorumlu direktörü Tom Morrod da “2017 yılına kadar talep 2.1 milyona çıkacak, bu toplam LCD pazarından %1’in altında bir payı temsil ediyor…” dedi. Samsung ve LG sözcüleri “yakında çıkacak” durumunda henüz herhangi bir güncelleme olmadığını söylerken, LG’nin televizyonlardan sorumlu üst yöneticisi Kwon Hee-won, OLED modellerini rakip Samsung’dan daha önce duyuracaklarını söyledi. Dünyanın en büyük panel üreticisi olan Samsung Display’in tepe yöneticisi Cho Soo-in ise, büyük ölçekli OLED TV üretimi öncesinde üzerinde çok fazla çalışılması gerektiğine dikkat çekiyor.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s