1080p mobil cihazlar 720p cihazlara göre, algılanabilir bir görsel farklılık sunmayacak

Yayınlandı: 21 Ekim 2012 / TEKNOLOJİ
Etiketler:, , , , , , , , , , ,

DisplayMate’in CEO’su Dr. Raymond Soneria, ilerleyen dönemlerde mobil cihazlarda yaygın olarak yer edinmesi beklenen 1080p ekranların, 720p ekranlara göre sunacağı farkı pek çok kişinin algılayamayacağını belirtti.
Soneria bu durumun nedenini ise, video ve fotoğrafların çok sayıda piksele yayılmış olmasına rağmen görüntüde halen küçük bulantıların olduğunu ve çözünürlük ne kadar yüksek olursa olsun bunun değişmemesi olarak gösterdi. 1080p ve 720p ekranların arasındaki farkı anlayabilmek için mükemmel bir görüşe sahip olmanın gerektiğini belirten Soneria, bunun dışında iki ekranın göze iyice yaklaştırılarak farkının anlaşılabileceğini belirtti. Ancak, kullanıcıların mobil cihazlarını belli bir mesafeden kullanmalarından dolayı bu seçeneğin çokta yararlı bir çözüm olacağını söylemek yanlış olacaktır.

İnsan gözünün 229 ppi üstü bir değeri işleyemediğini belirten Soneria, iPhone 5’in de 326 ppi’lık değerinin aşırı olduğunu dile getirdi. Ayrıca Dr. Soneria, 1080p ekranların web deneyiminin 720p ekranlara göre daha iyi olacağını da belirtti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s