Android 4.2 ile Yeni Bir Kamera ve Galeri Uygulamasının Yanında Çoklu Kullanıcı Desteği Sunulabilir

Yayınlandı: 22 Ekim 2012 / ANDROİD, CEP TELEFONU, TEKNOLOJİ
Etiketler:, , , , , , , , , , , ,

L63484941900746656745

Google’ın 29 Ekim’de düzenleyeceği Android etkinliğe sayılı günler kala yeni Nexus’un yanı sıra mevcut kullanımda en güncel versiyon olan Jelly Bean üzerinde radikal değişiklikler ve yenilikler bekleniyor. LG Nexus4’te konumlandırılan Jelly BeanMR1 versiyonu Android 4.2 ya da Alfa sürümünde “K” ile başlayan yeni bir sürüm olduğu iddiaları da mevcut durumda.

İddiaların yoğunluğu geliştirilmiş bir Jelly Bean üzerinde yoğunlaşırken bu anlamda sızdırılan bazı gelişmelerin yeni sürümde karşımıza çıkacağı belirtiliyor. Yeni bir Gmail uygulaması, ikinci bir hızlı ayarlar paneli ve güvenlik anlamında bir dizi gelişmeler bekleniyor. Hatırlanacağı gibi Jelly Bean, Duosecurity firması tarafından en güvenli Android sürümü gösterilmişti. Daha önce Ice Cream Sanndwich ile karşımıza çıkan ASLR (Address Space Layout Randomization) koruma düzeni Jelly Bean ile zararlı yazılımlara karşı daha dayanıklı bir hal aldı. Sistem üzerinde rastgele haritalandırma yapan bu gelişme zararlı yazılımlara karşı sistemde güçlü bir güvenlik duvarı oluşturuyor. Bu duvarın yeni versiyonda daha fazla geliştirileceği konuşuluyor.

Tüm dikkatlerin yoğunlaştığı etkinliğe kısa süre kala yeni gelişmeler hakkında iddialar devam ediyor. Oluşan sızıntılara göre yeni bir kamera ve galeri uygulaması da karşımıza çıkacak. İkonlarda yaşanacak değişimin yanı sıra uygulamalarda yeni gelişmelerin yaşanacağı da ifade ediliyor.

 

 

Jelly Bean ile karşımıza çıkan çoklu kullanıcı desteği sunan kodların yeni sürümde kullanılabilir bir hal alacağı da söylentiler arasında yer alıyor. Geliştirilen sistem üzerinde henüz yeterli detaylara sahip değiliz fakat basit bir anlatım yapmak gerekirse bir telefon ya da tablette birden fazla kullanıcı desteği sunularak her kullanıcı mevcut cihazda kendisine ait özel ayarlar yapabilecek. Bu anlamda Google’ın kısa süre önce çoklu kullanıcı desteğine sahip yüz tanıma kilidi patentini aldığını da belirtelim.

Sistemin çalışma yöntemi bunun yanında her kullanıcının giriş yapabileceği bölümler, ortak kullanım alanları, sistemin oluşturacağı performans ve kullanıcılar arasında sağlanacak etkileşimin nasıl olacağı merak konusu. Ayrıca ebeveyn kontrolü de sistem içerisinde yer alacak gelişmelerden biri olabilir. Kullanıcı başına düşen izinler hakkında bazı detaylar aşağıda yer almakta. Burada kullanıcılar arasında etkileşim ve gerçekleştirilecek eylemler, kötü amaçlı yazılımların her kullanıcı için oluşturacağı tehdit ve bu olumsuzluğun ortadan kaldırılması, cihazda yer alan bir uygulamanın silinmesine karşı oluşturulacak sorgulama sistemi bahsi geçen detaylar arasında gösteriliyor.

Yukarıda saydığımız gelişmelerin yanı sıra oluşturulması planlanan Nexus sertifikası ve güncelleme noktasında Android sisteminin daha kolay bir hizmet sunacağı ifade edilen Customization Center ile üreticiler kendi arabirimlerini Android’in saf haline daha kolay entegre edecek. Bu da güncelleme de yaşanan gecikmeleri ve zorluğu büyük ölçüde ortadan kaldıracak.

29 Ekim’de düzenlenecek etkinliğin neler sunacağı büyük merak uyandırıyor. Türkiye saati 17.00’da başlayacak etkinliği Youtube kanalıyla canlı izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s